Wieści z Puszczy

Znamy liczebność wilka i rysia w Puszczy Piskiej

Właśnie ukazały się wyniki inwentaryzacji dużych drapieżników w naszym regionie. W akcji udział wzięli pracownicy Lasów Państwowych oraz przedstawiciele RDOŚ w Olsztynie, Mazurskiego Parku Krajobrazowego, Zespołu Szkół Leśnych w Rucianem-Nidzie oraz studenci Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. 

Na całym objętym monitoringiem obszarze stwierdzono występowanie 96-114 wilków, które były zgrupowane w 24 watahach oraz 7 rysi. Oprócz tropów oraz bezpośrednich obserwacji zebrano także dane dotyczące ofiar, odchodów oraz innych śladów związanych ze znakowaniem terenu. Liczenie drapieżników odbywało się metodą trpień po śniegu w 23 nadleśnictwach z RDLP w Olsztynie i RDLP w Białymstoku na terenie Piszczy Piskiej, Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej, Puszczy Piskiej i Puszczy Boreckiej - łącznie na obszarze ok. 500 tys. ha. Koordynatorem akcji było Nadleśnictwo Spychowo.

Do pobrania:

Sprawozdanie z inwentaryzacji dużych drapieżników (.pdf)

 

FOTOGRAFIA MIESIĄCA KWIECIEŃ 2015

„Przyroda Ojczysta” to otwarty ogólnopolski konkurs fotograficzny, którego celem jest promocja piękna polskiej przyrody. Tegoroczna edycja oznaczona jako Przyroda Ojczysta 2015 jest piątą odsłoną fotograficznej rywalizacji. Zgodnie z przysłowiem „cudze chwalicie, swego nie znacie” wielu nie docenia, jak wielkim skarbem jest przyroda, która nas otacza.

Organizatorzy konkursu: Redakcja Portalu Ekologia.pl i firma Nikon odwołują się do wrażliwości internautów i zachęcają do prezentacji fotografii przedstawiających rodzimą naturę, florę, faunę i ciekawe architektonicznie miejsca w Polsce.

Miło nam jest poinformować, że nasza fotografia czapli siwej została wybrana przez internautów zdjęciem miesiąca KWIECIEŃ 2015 w jednym z etapów konkursu "Przyrody Ojczystej".

http://pawel-niedzwiecki.galeria.ekologia.pl/czapla-siwa,5689,62934

BOCIANY OPUŚCIŁY OŚRODEK REHABILITACJI W KRUTYNI


Każdego roku do Ośrodka Rehabilitacji Bocianów przy siedzibie Mazurskiego Parku Krajobrazowego trafiają ptaki, które m.in. nie odleciały na zimowiska w Afryce. Zwykle są to młode osobniki, które zbyt późno przyszły na świat i do odlotu przygotowują się aż do następnej wiosny. Przed wypuszczeniem bociany są obrączkowane. Dokładnie mierzone są też długości ich dziobów, by określić w jakim wieku powracają do środowiska. Całej akcji towarzyszyły dzieci ze Szkoły Podstawowej w Krutyni oraz ekipa TVP.

Materiał filmowy TVP: http://olsztyn.tvp.pl/19684657/najpierw-odzyskaly-sile-i-zdrowie-teraz-wolnosc

Chcieliśmy podziękować wszystkim pracownikom Mazurskiego Parku Krajobrazowego za opiekę nad tymi pięknymi ptakami i pogratulować udanej akcji wypuszczenia ich na łono natury!

Źródło: Mazurski Park Krajobrazowy

Grand Prix Biegam Bo Lubię Lasy Mazurskie


25 kwietnia 2015 roku rozpoczyna się w Nadleśnictwie Pisz cykl zawodów biegowych.

Organizatorami zawodów są Stowarzyszenie Uczniowski Klub Sportowy ATOS Woźnice i Nadleśnictwa: Pisz, Maskulińskie, Strzałowo, Mrągowo i Spychowo tworzące Leśny Kompleks Promocyjny „Lasy Mazurskie". Zgłoszenia można dokonać drogą elektroniczną na adres email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie 510157814. Uwaga liczba miejsc ograniczona, liczy się kolejność zgłoszeń.

Terminy i miejsca:

1. Pisz – 25 kwiecień 2015r.

2. Ruciane Nida – 23 maj 2015r.

3. Mrągowo – 6 czerwca 2015r.

4. Strzałowo – 12 wrzesień 2015r.

5. Spychowo – 10 październik 2015r.

Biegam Bo Lubię Lasy

 

 

 

 

 więcej na: www.pisz.bialystok.lasy.gov.pl

 

AKCJA PŁAZY 2015


17 marca, w Mazurskim Parku Krajobrazowym, rozpoczęła się coroczna akcja czynnej ochrony płazów wędrujących z miejsc zimowania do zbiornika wodnego, w którym odbędą gody. Mazurski Park Krajobrazowy organizuje akcję przenoszenia płazów już od 2011 roku.

Czytaj więcej...

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem